Седум лица исчезнаа по лавината во регионот на Анапурна во петокот на 17 јануари. Акцијата за спасување е спречена поради опасност од нови лавини.

Лавината падна во петокот претпладне на „турнејата на Анапурна“, една од најпосетуваните туристички рути на Непалските Хималаи. Меѓу исчезнатите се четворица јужнокорејци и тројца лидери на Непал. Тие беа на надморска височина од 3230 м, а претходните денови имаше дождови и снежни врнежи.

Повеќе од 200 луѓе беа евакуирани од областа во текот на викендот, соопшти Министерството за туризам во Непал. Тие додадоа дека новите лавини го отежнуваат пронаоѓањето на исчезнатите. Акцијата ќе продолжи откако ќе се намали опасноста од лавини.

Во 2014 година во овој регион од силна снежна бура предизвикана од тропскиот циклон Худвуд загинаа најмалку 43 лица.