22 Март 2019

Размислувате каде да ги поминете Велигденските празници, богатата историја и архитектурата стара неколку стотици векови која е одлика на главниот град на Чешка ќе ве освои за навек. Градот во кој се мешаат уметнички стилови, каде што можете да видите прекрасни фасади, споменици на културата, преубаво да си поминете, и да го запаметите засекогаш Карловиот мост, Астрономскиот часовник Орлој, Стариот градски плоштад, Републичкиот плоштад, Народниот музеј, Златната улица, Народниот театар, Катедралата Св. Вида, Храдчани...
Прага е бајковит град каде што ќе најдете инспирација и во кој секој момент ќе биде за паметење. Искористете ја можноста да ги посетите знаменитостите на градот, но и да уживате во неговиот шарм, кујната и секако во чешкото пиво.

Главниот град на Чешката Република годишно го посетуваат околу 6 милиони луѓе, кои сакаат да ги видат погоре споменатите врвни атракции: Карловиот мост изграден со неверојатни математички пресметки, Орлој - астрономскиот часовник, најголемиот замок во светот - Прашкиот замок, графитите со сликата на Џон Ленон во Мала Страна, но исто така и познатите пивници.

21 Март 2019

Многу зборуваме за највисоките врвови на светот, но кои планини всушност ја сочинуваат таа листа?
Вкупно се 14 на број, од кој Еверест е највисок и најпознат и кај не-планинарите.

20 Март 2019

Минатиот месец , воедно и втор највисок врв во светот после Монт Еверест надвор од Хималаите.

Slider
Преубавата Прага за Велигден
Размислувате каде да ги поминете Велигденските празници, богатата историја и архитектурата стара неколку стотици векови која е одлика на главниот град на Чешка ќе ве освои за навек. Градот во кој се мешаат уметнички стил...
Видео: Запознајте ги највисоките врвови во светот
Многу зборуваме за највисоките врвови на светот, но кои планини всушност ја сочинуваат таа листа? Вкупно се 14 на број, од кој Еверест е највисок и најпознат и кај не-планинарите.
Видео: Александар Кирковски за Аконкагва
Минатиот месец Александар Кирковски успеа брзински да го искачи највисокиот врв во Јужна Америка Аконкагва (6962 мнв), воедно и втор највисок врв во светот после Монт Еверест надвор од Хималаите.
K2 остана неискачен и оваа зима
И оваа зима вториот врв по височина во светот К2 не дозволи да биде искачен. Пред неколку дена официјално заврши и експедицијата на Алекс Чикон, која остана последна во реонот на К2 со надеж да го искачи.
Балканскиот road trip на Адам Ондра
Ви го презентираме видео записот на качувачката ѕвезда Адам Ондра од Чешка, кој минатата година беше во Македонија каде искачуваше насоки со тежина од 8а, 8b, 9а и 9а+ во Мавровскиот регион.
22 Март 2019
Преубавата Прага за Велигден
21 Март 2019
Видео: Запознајте ги највисоките врвови во светот
20 Март 2019
Видео: Александар Кирковски за Аконкагва
19 Март 2019
K2 остана неискачен и оваа зима
04 Март 2019
Балканскиот road trip на Адам Ондра

04 Март 2019 Планинарење и алпинизам

Спасителна акција во реонот на Нанга Парбат

Втора зима по ред се случува спасувачка акција на масивот Каракорум. Во петокот хеликоптери ги бараа Даниеле Нарди и Том...

04 Март 2019 Планинско трчање

Погледнете го овој 85-годишник кој трча на треил маратон

Дали сте подготвени за вашата дневна доза инспирација? Ви го претставуваме планинарот и спортист Рамон Бланко, кој се ис...

25 Февруари 2019 Разно

Free Solo се закити со Оскар!

Ноќеска на 91-вото издание на Оскарите во Лос Анџелес, филмот за слободното искачување на Ел Капитан на Алекс Хонолд, Fr...

16 Февруари 2019 Достигнувања

Уште тројца Македонци на Аконкагва (6962 мнв)

Стоилко Стоицев од ПК „Македон“ од Скопје, Маријана Ѓорѓиевска и Владимир Јованоски од ПК „Мамути“ од Прилеп се тројцата...

14 Февруари 2019 Достигнувања

Александар Кирковски постави македонски брзински рекорд на Аконкагва

Нашиот планински тркач Александар Кирковски денес успеа да ја оствари својата цел, искачување и спуштање на највисокиот ...

22 Јануари 2019 Велосипедизам

Транс Динарика нова европска вело-патека која поврзува 8 земји

Авантуристите кои уживаат во истражување на дестинации со велосипед наскоро ќе имаат интригантна нова опција. Новоотворе...

18 Јануари 2019 Скијање

Која е разликата помеѓу слободното скијање, турно скијањето и ски планинарењето?

Само ги облекувате скиите и се спуштате по стазата. Хм... Мислевте дека е толку едноставно? Размислете повторно! Само ак...

15 Јануари 2019 Планинско трчање

Видео: Зимско брзинско искачување на Олимп на Александар Кирковски

Кратко видео од зимското брзинско искачување на Олимп, Митикас 2918 мнв од страна на Александар Кирковски реализирано на...

Facebook

Најпопуларни вести

Времето денес

Истражи ја Македонија

преубавите планински масиви, природните, вештачките и глацијалните езера, македонските градови и села, археолошките наоѓалишта, црквите, манастирите, пештерите и јамите, и секако традиционалната македонска кујна

Настани

планинарски тури, маратони, урбани трки, случувања во природа итн.

Барај