Малиџано

Потребни состојки:

  • Модри патлиџани – печени, толчени
  • Ореви – толчени
  • Сенф и мајонез

Начин на подготовка:
Во сад за салата ставете ги претходно испечените и истолчени модри патлиџани и ореви и додајте ги сенфот и мајонезот. Посолете по желба и добро измешајте ја смесата. Послужете на чинија со листови зелена салата и црвени домати исецкани на кругови и тазе крцкаво лепчe. Со ова јадење ви предлагаме да се напиете црвено вино од Тиквешијата. Добар апетит.


Оди најгоре