ГурманТрадиционални јадења
Потребни состојки: 4 модри патлиџани 1 кг црвени домати Китка магданос 4 чешниња лук Маслиново масло Сол и црн бибер Начин на подготовка: Во тенџере на оган додајте 1л вода и малку маслиново масло. Постепено посолувајте. Модрите патлиџани засечете ги…
Потребни состојки: 500г мелено јунешко или мешано месо 150-200г ориз Главица кромид Магданос Маслиново масло 2 големи компири Сол и црн бибер Начин на подготовка: Во тавче за готвење на оган посипете маслиново масло. Главицата кромд ситно исечкајте ја и…
Потребни состојки: 1кг црвени домати 1кг свежи зелени пиперки Сол и црн бибер Масло за јадење 1 јајце (по желба) Магданос Начин на подготовка: Пиперките исчистете ги од семките и исекајте ги на коцки. На загреано масло на оган ставете…
Потребни состојки: 700г исечкани домати 1 главица кромид исечкана на половинки 1 шоља магданост исечкан на ситни парчиња 3 чешниња лук Половина кафена лажичка сол Четвртина кафена лажичка црн бибер Цеден сок од еден лимон Начин на приготвување: Сите состојки…
Потребни состојки: 500г мелено јунешко или свинско месо 200г ориз 1 главица кромид Магданос по желба 150-200г сланина 1кг кисела зелка Сол и црн бибер Масло за јадење Начин на подговтовка: Во тава на оган на загреано масло го ставаме…
Потребни состојки: Модри патлиџани – печени, толчени Ореви – толчени Сенф и мајонез Начин на подготовка: Во сад за салата ставете ги претходно испечените и истолчени модри патлиџани и ореви и додајте ги сенфот и мајонезот. Посолете по желба и…
Потребни состојки: 4 големи црвени пиперки 500 гр. Мелено јунешко месо 1 главица кромид 150-200 гр ориз Китка магданос Маслиново масло Сол и црн бибер Начин на подготовка: Пиперките исчистете ги од семиките и извадете им ги рачките, потоа во…
Оди најгоре