Од височините

Нова година на Титов Врв

Нова година на Титов Врв

Членовите на планинарскиот клуб „Македон“, Петар Ивановски и Стоицев Стоилко новата 2018 година ја дочекаа на Титов врв 2747 мнв. Нив ги при...

Red Fox ELBRUS Skyrace 2017 / MKD Team

Red Fox ELBRUS Skyrace 2017 / MKD Team

Кратко видео од првото учество на македонски тим на трката “Ред Фокс Елбрус“ до највисокиот врв во Европа - Елбрус 5642 мнв. Целиот тим во с...

Весо Овчаров: За акро параглајдинг потребна е ментална сила!...

Весо Овчаров: За акро параглајдинг потребна е ментална сила!

Весо Овчаров е најдобриот бугарски акро параглајдерист и еден од најдобрите во светот. ...

Достигнувања

13 годишен битолчанец искачи 24 врва без професионална планинарска опрема...

13 годишен битолчанец искачи 24 врва без професионална планинарска опрема

Еден од најнадежните млади битолски планинари, 13-годишниот Антониј Трајчевски, минатата година освои дванаесет планински врвови, притоа иск...

Првиот слеп човек на Еверест

Првиот слеп човек на Еверест

Американецот Ерик Вехенмајер е заболен од јувенилна ретиносхиза, генеричка болест поради која има оштетување на видот. Роден е на 23 септемв...

Нов брзински рекорд на „Носот“ на Јосемити

Нов брзински рекорд на „Носот“ на Јосемити

Двајца качувачи поставија нов брзински рекорд во искачувањето на најпознатата исконска насока Ел Капитан во Јосемити. ...

Совети

Битно е да се тргне, опремата се набавува цел живот...

Битно е да се тргне, опремата се набавува цел живот

Најдобро е да се тргне од наједноставните планини кои ни се во близина, секој град во близина има барем една лесна планина или рид за почетн...

5 мобилни апликации за авантуристи

5 мобилни апликации за авантуристи

Денес, напредокот на технологијата и развојот на апликациите за паметни телефони ни даваат целосна слобода да го организираме самото патувањ...

Трчањето ги ублажува сипмтомите на алергии

Трчањето ги ублажува сипмтомите на алергии

Со трчање се ублажуваат симптомите на алергии и до 70 проценти, покажало едно истражување на британски научници. ...

Места за посета

Природен спа скриен во Тоскана

Природен спа скриен во Тоскана

Тоскана е омилено туристичко место за посетителите од целиот свет. Секое годишно време има своја магија поради што неретко ќе наидете на гол...

10 балкански места кои мора да ги посетите барем еднаш!...

10 балкански места кои мора да ги посетите барем еднаш!

10 балкански места кои треба да ги посетите во вашиот живот. Денес е вашиот среќен ден, ние ги избравме најдобрите балкански места кои треба...

Неверојатниот Исланд: совршена дестинација за сите авантуристи...

Неверојатниот Исланд: совршена дестинација за сите авантуристи

Со најдолга независност, со најстар парламент на светот, со неверојатни природни феномени, Исланд моментално е една од најинтригантните свет...

Разно

Денес ни пристигнува зимата

Денес ни пристигнува зимата

Денес, на северната Земјина полутопка почнува зимата, а во истиот момент, на јужната Земјина полутопка почнува летото. ...

Преселба во шума: Станавме алергични на современиот живот!...

Преселба во шума: Станавме алергични на современиот живот!

Живееле во град, но не им се допаѓала градската гужва и загаденоста. Се преселиле во долината и за само шест недели изградија колиба. Сега в...

Кои се најбараните дестинации на Google за 2017 година?...

Кои се најбараните дестинации на Google за 2017 година?

Секоја година, Google ја претставува својата листа со најбараните дестинации. Погледнете ги првите десет за 2017 година. ...

Зима на Скопска Црна Гора

Категорија
Планинарење
Датум
12 Ноември 2017 06:00 - 16:00
Локација
Скопска Црна Гора
Телефон
070 230 526
Лице за контакт
Ѓорги

ПСК Скопска Црна Гора Ве поканува на настанот ЗИМА НА СКОПСКА - 7 зимски планинарски акции.

Прва зимска планинарска акција ќе биде искачување на врвот Црн камен (1585 мнв) по патеката „Костените“.

Стартна позиција последна автобуска станица во с. Љубанци се движиме по патека „Костените“ до врвот Црн камен 1585 мнв од каде се спуштаме до Спирова колиба каде имаме поголема пауза. Од таму се спуштаме по патеката Три чешми до село Љубанци. Вкупна должина на патеката 18 км. Вкупна денивелација во искачување 1000 м.

Опис на турата:

За кратко по стартот на турата поминуваме покрај манастирот Св.Никола од каде продолжуваме по земјен пат кој што врви низ шума богата со костенови дрвја и се така до некаде од 1000 мнв до месноста Говедарник од каде продолжуваме покрај кекенови бачила до врвот Црн камен од каде има прекрасен поглед на цела Скопска котлина, Водно, Шар планина, Солунска глава, Јакупица и Караџица. По симнување од врвот се упатуваме кон Спирова колиба каде ќе направиме поголема пауза. За враќање се движиме по патеката Три чешми. По патеката и на искачување и на симнување има по неколку извори на вода.

Турата е средно тешка и е потребна добра психофизичка подготвеност и кондиција. Од опрема задолжително треба да се понесат планинарски обувки, капа, ракавици и зимска јакна/шушкавец, челна ламба/светилка, а од храна лесна храна/овошје и 1,5л течност. По патот ќе се изведуваат кратки паузи и поголема пауза на Спирова колиба во зависност од временските услови. На Спирова колиба ќе има топло чајче и македонско кафе.

До с.Љубанци се оди со автобус бр.47 поаѓа од транспортен во 7:10 ч за враќање со со истиот автобус во 16:30 или 18:05 часот.

До село Љубанци може да се дојде и со сопствени возила на последна автобуска 47 (фудбалско игралиште) бидејки турата е кружна и се враќаме на стартна позиција. Старт на турата во 8:00 ч.

Контакт телефон: Ѓорѓи 070-230-526

 
 

Powered by iCagenda

Активности

Туринфо

Facebook

Времето денес

Настани

Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре