Од височините

Забрана за качување на Хималаите поради нелегален траверс на Еверест...

Забрана за качување на Хималаите поради нелегален траверс на Еверест

Полскиот планинар кој направи нелегален траверс на Еверест пред неколку недели сега се справува со својата судбина. Јануш Адамски беше уапсе...

Видео: Први снимки од искачувањето на Алекс Хонолд на Ел Капитан...

Видео: Први снимки од искачувањето на Алекс Хонолд на Ел Капитан

Додека Алекс Хонолд се качуваше на Ел Капитан без јажиња изминатиот викенд, исто така беше сниман за претстојниот документарен филм за негов...

Корабски водопад

Корабски водопад

За магијата на планината имам доста пишувано и сум ја осетила многу пати досега. Ако нешто знам со сигурност, тоа е дека никогаш нема да пре...

Достигнувања

Кирковски со нов рекорд - Шапка – Титов Врв – Шапка за 2 часа и 12мин....

Кирковски со нов рекорд - Шапка – Титов Врв – Шапка за 2 часа и 12мин.

Александар Кирковски го подобри својот рекорд за искачување и симнување на Титов Врв преку Вакуфската патека. Тој денеска ја истрча патеката...

Алекс Хонолд слободно го искачи Ел Капитан

Алекс Хонолд слободно го искачи Ел Капитан

Качувачката историја се испиша во саботата рано изутрина кога 31-годишниот професионален качувач Алекс Хонолд го искачи Ел Капитан, слободно...

Нов женски рекорд на Еверест

Нов женски рекорд на Еверест

Оваа сезона продолжува со импресивните достигнувања од Еверест. Откако шпанскиот ултратркач Килиан Жорнет го искачи двапати во рок од една н...

Совети

8 важни совети за планинари почетници

8 важни совети за планинари почетници

Сакате да одите на планина? Во најактивната сезона за авантури во планина ви нудиме некои навистина важни совети за планинари почетници. ...

10 најголеми грешки при патување

10 најголеми грешки при патување

Знаеме дека понекогаш, кога сме на пат, работите не се случуваат токму онака како што си ги претставуваме. ...

Вежбање во лето: заштитете ја главата и хидрирајте се...

Вежбање во лето: заштитете ја главата и хидрирајте се

Иако за време на топлите денови поголемиот број луѓе не им паѓа на памет да вежбаат, Скот Лаидлер, тренер на славни личности, на своите клие...

Места за посета

Видео: Исланд во 4K

Видео: Исланд во 4K

Уживајте во ова убаво „патување“ низ Исланд во ова прекрасно видео, кое ги доловува прекрасните пејзажи од оваа убава земја во 4K резолуција...

Откријте го вистинското значење на „Made in Chamonix“

Откријте го вистинското значење на „Made in Chamonix“

Шамони, Франција, е едно од најпрестижните места во светот за аутдор спортови. Се наоѓа во подножјето на Мон Блан, највисокиот врв на Западн...

Најголемиот водопад во светот

Најголемиот водопад во светот

Ако ги барате најголемите водопади по протек, тоа се Инга водопадите, ако ги барате највисоките водопади, тоа се дефинитивно Ангелските водо...

Разно

Донации за обнова на планинарскиот дом Љуботен

Донации за обнова на планинарскиот дом Љуботен

ПК Љуботен е доброволно, масовно, непартиско здружение на граѓани, кое работи и делува кон реализација на конкретни цели и задачи во областа...

Живот во комбе

Живот во комбе

Сара и Мет Парк, пораснале не толку далеку еден од друг во Јута. Родителите на Сара секогаш биле љубители на природата, така што таа со нејз...

Како би изгледал светот доколку цел мраз се стопи?...

Како би изгледал светот доколку цел мраз се стопи?

Ако се продолжи со согорување на фосилни горива на неодредено време, глобалното затоплување на крајот ќе го стопи сиот мраз на половите и на...

Активности

Туринфо

Facebook

Времето денес

Настани

Пон Вто Сре Чет Пет Саб Нед
1
2
3
5
6
7
8
12
13
14
19
20
21
22
26
27
28
29
30

Партнери


Социјални мрежи

Оди најгоре